2011.12.16// D. Pęgiel
Turecki prezydent Abdullah Gul podpisał prawo, w myśl którego mężczyźni urodzeni przed 1983 rokiem będą mogli zostać zwolnieni ze służby, jeśli zapłać równowartość 12,2 tysiąca euro – czytamy na stronie internetowej gazety "Today's Zaman".
Przeczytaj także: Polska armia potrzebuje nowych rozwiązań » Podpisana ustawa zakłada, że mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1983 roku, którzy nie przeszli jeszcze służby wojskowej, mogą ubiegać się o zwolnienie z tego obowiązki. Warunkiem jest uiszczenie w ciągu sześciu miesięcy opłaty w wysokości 30 tysięcy lir tureckich.
Tureccy żołnierze
Nowe regulację odnoszą się również do sprawy służby wojskowej dla tureckich obywateli mieszkających za granicą. Jeśli potwierdzą oni, ze nie przebywają w Turcji od co najmniej trzech lat, będą mogli za opłatą w wysokości 5-7 tysięcy (zależnie od wieku), przejść jedynie 21-dniowe przeszkolenie. W przypadku, gdy zdecydują się zapłacić 10 tysięcy euro uzyskają całkowite zwolnienie ze służby.
Zanim nowe przepisy zostały przyjęte w Turcji odbyła się gwałtowna debata. Krytycy twierdzili, że umożliwią one wykupienie się od służby w armii jedynie bogatym. To z kolei jeszcze bardziej pogłębi społeczną nierówność. Do tej pory prawo w Turcji zobowiązywało do 15-miesięcznej służby wojskowej każdego zdrowego mężczyznę i nie zakładało żadnych form zastępczych.
Pieniądze uzyskane w ten sposób trafią do budżetu resortu ds. polityki rodzinnej i społecznej, a następnie zostaną przeznaczone na pomoc m.in. rodzinom poległych żołnierzy, weteranom i niepełnosprawnym wojskowym.