2012.03.12// D. Kwiecień
Ludzie mają to do siebie, że czasem lubią uznawać się za ekspertów w różnych dziedzinach, chociaż nie mają ku temu żadnych podstaw. Z tego powodu na świecie utrwaliło się wiele mitów, w które pomimo ostrzeżeń naukowców wciąż wierzymy. Rozwiejemy je dzisiaj, byście przestali należeć do grupy naiwniaków.
Ciemna strona Księżyca nigdy nie widzi słonecznego światłaKażdy z nas słyszał o ciemnej stronie księżyca. Jednak samo określenie części naszego satelity, która nigdy nie jest widoczna z Ziemi, może wprowadzać w błąd, co skutkuje narodzeniem się mitu. Według niego jedna ze stron księżyca jest spowita wieczną ciemnością. Jak wygląda prawda? Obserwując Księżyc z powierzchni Ziemi jesteśmy w stanie zobaczyć tylko 59 procent jego powierzchni. To dlatego, że jego obrót dookoła własnej osi jest równy czasowi obiegu wokół naszej planety. Nie oznacza to jednak, że na naturalnym satelicie nie ma dni i nocy.
Przeczytaj także: Masakra w Dniu Świętego Walentego - o tym jak Al Capone rozumiał prawa rynku »Mężczyźni myślą o seksie co dziesięć sekundNie mamy problemu z przyznaniem się do tego, że seks jest niezwykle bardzo ważną częścią naszego życia. Wiedzą o tym również kobiety i czasem traktują to nawet jako wadę. Z tego powodu narodził się inny, niezwykle popularny mit. Według niego seks pojawia się w naszych głowach co 10 sekund. Tą teorią postanowił zainteresować się Instytut Kinsey, który zajmuje się sprawami seksu, płci oraz rozmnażania. Według niego tylko 54% mężczyzn myśli o seksie przynajmniej raz dziennie, a 4% mniej niż raz w miesiącu. Wyniki innych badań również są interesujące. Według nich mężczyźni myślą o seksie 10 razy dziennie, ale wizja snu pojawia się aż 11 razy. Dodatkowo faceci wyobrażają sobie sceny związane z jedzeniem aż 18 razy w ciągu doby! Czyżbyśmy więc mieli twierdzić, że mężczyznom bardziej zależy na spożywaniu niż seksie? Wydaje nam się, że nie powinno się do tego przywiązywać większej uwagi, a zamiast myśleć, zdecydowanie lepiej robić…
Efekt Coriolisa określa sposób w jaki woda spływa do rurTen mit jest przykładem na to, jak naukowa teoria może zostać całkowicie niezrozumiana. Mówi on o tym, że efekt Coriolisa ma wpływ na kierunek wirowania wody, która spływa w naszych wannach czy zlewozmywakach. Jeśli chcecie pobiec teraz do łazienki i to sprawdzić, lepiej zostańcie na miejscach, bo to bez sensu. Jest to zbyt małe zjawisko, by siła Coriolisa miała na nie wpływ. Można ją za to zaobserwować w cyklonach czy podmywaniu brzegów rzeki.
Używamy tylko 10% naszych mózgówTo bardzo dziwne, że jesteśmy w stosunku do siebie tak surowi, niezbyt dobrze się postrzegamy i wierzymy w ten mit. Szczególnie silną pozycję ma on w środowiskach, które są zafascynowane zjawiskami paranormalnymi. Niektórzy z członków tych grup twierdzą nawet, że wykorzystując pozostałe 90% naszych mózgów, odblokowujemy nadzwyczajne zdolności, talenty i ukryty potencjał. Oczywiście nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Jednak Ci, którzy wyznają tę teorię zapewne nie uwierzą nam i dalej będą zostawać przy swoim.
Paznokcie i włosy rosną po śmierciNiektórzy boją się śmierci, podczas gdy inni są z nią całkowicie oswojeni. Jedno jest za to pewne. To co dzieje się z człowiekiem po śmierci, jest niezwykle fascynujące. Dlatego lubimy czasem poruszać w rozmowach ten temat i nieświadomie powielać fałszywe informacje. Jedną z nich jest mit, który mówi o tym, że paznokcie i włosy rosną po śmierci. Skąd wzięła się taka teoria? Gdy umieramy, nasze ciała odwadniają się. W rezultacie skóra i tkanka wokół paznokci oraz linii włosów kurczy się, co może wywoływać złudzenie optyczne. Tak więc możemy spać spokojnie, bo ze zmarłymi nie dzieje się nic niepokojącego.