2010.04.21// I. Rupa
Od dawna wiemy, że ćwiczenia są zdrowe dla mózgu, ale że go powiększają? Lekarze z Uniwersytetu w Cambridge twierdzą, że bieganie stymuluje mózg do wytwarzania istoty szarej, co zwiększa zdolności poznawcze jednostki.
Naukowcy dowodzą, że neurogeneza zachodzi w zakręcie zębatym - rejonie związanym z tworzeniem i przywoływaniem wspomnień. Wszystko wskazuje więc na to, że nie tylko bieganie oraz inne ćwiczenia dotleniające pozwalają utrzymać dotychczasową, dobrą formę.
Ćwiczenia są...
...bardzo ważne...
...dla zdrowia
„Wiemy, że ćwiczenia mogą być dobre dla zdrowego działania mózgu, ale nasze studium wskazuje na konkretny mechanizm tego efektu.” – mówi Timothy Bussey. Neurolodzy nie wiedzą, czemu ćwiczenia wyzwalają przyrost substancji szarej.
Przypuszczają, że ma to związek ze zwiększonym dopływem krwi lub wyższymi stężeniami hormonów, które wydzielają się wskutek aktywności fizycznej. Nie wykluczone jest, że ruch redukuje stres, hamujący neurogenezę za pośrednictwem kortyzolu.
Naukowcy twierdzą, że...
...bieganie powiększa...
...nasze tkanki mózgowe
Brytyjczycy i Amerykanie zbadali dwie grupy myszy. Jedna miała stały dostęp do kołowrotka, a druga wiodła nieruchawy tryb życia. Podczas krótkiej sesji treningowej gryzoniom wyświetlano - umieszczone obok siebie - dwa identyczne kwadraty. Jeśli zwierzę dotknęło nosem figury po lewej stronie, otrzymywało cukrową tabletkę. Po dotknięciu kwadratu z prawej – nie dostawało nic.
By potwierdzić swoje...
...przypuszczenia przeprowadzono...
...badania na myszach
Biegające gryzonie przebywały dziennie dystans 24 kilometrów. W teście wypadały one niemal dwukrotnie lepiej, od zwierząt z grupy kontrolnej. Ich przewaga stawała się szczególnie dobrze widoczna na dalszych etapach eksperymentu, gdy kwadraty się prawie zlewały.
„Na tym etapie badania, dwa formowane przez myszy wspomnienia były bardzo podobne. Kiedy musiały dokonać takiego porównania, dodatkowe neurony naprawdę robiły wielką różnicę.” – objaśnia doktor Bussey. Myszy z grupy kontrolnej wypadały coraz gorzej, ponieważ ich wspomnienia stawały się zbyt podobne, by dało się je odróżnić.
Próbki tkanki mózgowej wykazały...
...że u aktywnych gryzoni...
...doszło do zwiększenia istoty szarej
Kiedy badacze próbowali zmylić zwierzęta, obracając kwadrat po lewej, biegające myszy szybciej orientowały się w przebiegu zdarzeń. Próbki tkanki mózgowej wykazały, że u aktywnych gryzoni doszło do zwiększenia objętości istoty szarej. W zakręcie zębatym hipokampa w każdym milimetrze sześciennym pojawiło się ponad 6 tysięcy nowych neuronów.