2023.10.19// P. Potocki
Zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego niektórzy zaniedbują wieczorną rutynę pielęgnacyjną i po demakijażu nie sięgają już po kosmetyki do oczyszczania? A może jesteś w grupie osób, które nie widzą potrzeby podwójnego oczyszczania skóry? W takim razie przeczytaj, jaka jest różnica pomiędzy demakijażem a oczyszczaniem twarzy i dlaczego tzw. podwójne oczyszczanie na znaczenie dla dobrej kondycji Twojej cery!
Demakijaż czy oczyszczanie twarzy?
Demakijaż to nic innego jak usuwanie ze skóry kolorowych kosmetyków – podkładu, tuszu do rzęs, cieni do powiek czy pomadki. Wykonując go, dodatkowo zbierasz ze skóry zanieczyszczenia, które przyklejają się do makijażu w ciągu dnia.
Oczyszczanie z kolei ma pomóc usunąć z twarzy serbum, brud, kurz i inne zanieczyszczenia. Jest to ważny krok w pielęgnacji skóry, nawet jeśli nie nosisz makijażu, ponieważ pomaga utrzymać skórę zdrową i zapobiegać zatkaniu porów. Pomaga zachować skórę czystą i zdrową, poprawiając jej teksturę i koloryt. Oczyszczanie jest też niezwykle ważne dla dalszej pielęgnacji. Czyni bowiem cerę bardziej podatną na działanie składników aktywnych znajdujących się w kremach czy serach do pielęgnacji twarzy.
Jakie produkty do demakijażu wybrać?
W zależności od rodzaju makijażu używa się różnych produktów do demakijażu, takich jak płyny micelarne, mleczka, czy oleje demakijażowe. Produkty demakijażu są delikatne i nie powinny podrażniać skóry. Możesz używać wacików, gąbek czy dłoni do delikatnego usuwania makijażu. W przypadku wodoodpornego makijażu lub trwałego tuszu do rzęs może być konieczne użycie specjalnych produktów demakijażowych. Zwykle jednak wystarcza płyn micerlany, który świetnie radzi sobie z różnego rodzaju makijażem.
Jak wybrać płyn micelarny?
Najlepiej dopasować go do rodzaju cery oraz typu makijażu. Jeśli używasz kosmetyków wodoodpornych, postaw na dwufazowy płyn micelarny z olejkiem, który rozpuści to, czego woda nie da rady. Pamiętaj również, że choć z zasady płyn micerlarny jest łagodnym kosmetykiem, to jednak dodatkowe składniki znajdujące się w nim nie zawsze będą odpowiednie dla skóry. Dlatego szukaj produktów do cery wrażliwej, gdy masz skłonność do podrażnień lub do cery tłustej i mieszanej, gdy Twoim problemem jest nadmierny łojotok.
Oczyszczanie twarzy krok po kroku
Już wiesz, że oczyszczanie nie będzie skuteczne, jeśli najpierw nie wykonasz demakijażu. Zatem mycie twarzy, szyi i dekoltu to tak naprawdę drugi krok w prawidłowym oczyszczaniu twarzy. Jak powinno więc wyglądać prawidłowe oczyszczanie twarzy?
- Zmyj makijaż za pomocą łagodnego środka – płynu micelarnego, mleczka do demakijaży czy specjalnego olejku.
- Zwilż twarz ciepłą wodą, która rozszerzy pory i umożliwi głębszą penetrację kosmetyku oczyszczającego.
- Wybierz delikatny środek do oczyszczania twarzy, który odpowiada Twojemu rodzajowi skóry. Na przykład, jeśli masz skórę tłustą, możesz wybrać żel oczyszczający lub piankę, a jeśli masz skórę suchą lub wrażliwą, podstaw na delikatny kosmetyk w kremie.
- Nałóż niewielką ilość produktu oczyszczającego na dłonie lub na gąbkę do oczyszczania twarzy i wykonaj masaż. Rozpocznij od środka twarzy i masuj w kierunku zewnętrznych konturów twarzy. Unikaj zbyt mocnego nacisku, ponieważ zbyt silny masaż może podrażnić skórę. Możesz też użyć specjalnej szczoteczki do oczyszczania.
- Unikaj okolic oczu. Produkty oczyszczające mogą być zbyt silne dla delikatnej skóry pod oczami, tę lepiej dobrze przetrzeć płynem micelarnym, a następnie sowicie opłukać wodą.
- Spłucz twarz ciepłą wodą, osusz delikatnie ręcznikiem – najlepiej papierowym, by nie przenosić zanieczyszczeń z bawełnianego z powrotem na skórę – a następnie spryskaj twarz tonikiem i nałóż krem nawilżający.