2010.07.08// I. Rupa
Jak wynika z najnowszych badań, osoby cierpiące na depresję są bardziej narażone na problemy z pamięcią, czyli demencję w starszym wieku! Depresja ma związek z podwyższonym ryzykiem chorób serca, otyłością i bezsennością. U osób cierpiących na to schorzenie prawie dwukrotnie częściej pojawia się demencja - problemy z pamięcią i innymi zdolnościami poznawczymi.
Osoby cierpiące na depresję...
...są bardziej narażone...
...na problemy z pamięcią
Zespół kierowany przez doktor Jane Saczynski przeanalizował wyniki badań, które zostały przeprowadzone na grupie 949 osób w wieku 79 lat. Wszyscy badani byli uczestnikami wieloletniego studium o nazwie Framingham Heart Study, którego celem było poznanie przyczyn chorób serca.
W momencie rozpoczęcia badania ochotnicy nie mieli problemów z pamięcią i innymi zdolnościami intelektualnymi. Wszyscy przeszli testy oceniające objawy depresji, problemy ze snem oraz relacje społeczne. Depresję stwierdzono u 125 osób, Stan zdrowia osób biorących udział w badaniu śledzono przez kolejne 17 lat.
Naukowcy przeprowadzili...
...badania na grupie...
949 osób w wieku 79 lat
Po upływie tego czasu demencja - głównie w postaci choroby Alzheimera - rozwinęła się u 22 procent osób, które w momencie rozpoczęcia badań miały depresję i u 17 procent osób, u których depresji nie zdiagnozowano. Jak zauważyli naukowcy, osoby chore na depresję miały, aż o 70 procent wyższe ryzyko pogorszenia się zdolności umysłowych w starszym wieku, niż reszta badanych.
Prawidłowość ta dotyczyła zarówno kobiet, jak i mężczyzn i nie miała związku ze znanymi czynnikami ryzyka demencji, takimi jak wiek, wykształcenie czy posiadany wariant genu zwiększającego ryzyko tej choroby.