2011.11.11// D. Pęgiel
Dziś w naszym kraju obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, które zostało ustanowione
dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku. Stało się to po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.
Z tej okazji odbędą się w Warszawie uoczystości państwowe. Zaplanowano także wielki Marsz Niepodległości, defiladę historyczną oraz liczne wydarzenia kulturalne. Ponadto stołecznymi ulicami przebiegną uczestnicy XXIII Biegu Niepodległości.
Józef Piłsudski
Roman Dmowski
Józef Piłsudski
Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli blisko 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Wcześniej Polska Partia Socjalistyczna obchodziła je 7 listopada - na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. W czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1944 oficjalne lub jawne świętowanie było niemożliwe.
W 1945 roku władze komunistyczne świętem państwowym -Narodowym Świętem Odrodzenia Polski - uczyniły dzień 22 lipca (datę Manifestu PKWN). Z kolei Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z 15 lutego1989 roku, ale pod zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.
Warto przypomnieć, iż 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, a żołnierze niemieccy zaczęli na dobre wycofywać się z Królestwa Polskiego. Odzyskanie niepodległości przez Polskę nie byłoby możliwe, gdyby nie wcześniejsze starania Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego, którzy umiejętnie wykorzystali sprzyjający moment historii.