2010.02.12// A. Ścibiorek
Efekt placebo jest swego rodzaju tajemnicą, którą naukowcy próbują rozwiązać od wielu lat. Stan zdrowia pacjenta poprawia się mimo podania specyfiku, który faktycznie nie działa. Nawet tak duży rozwój farmakologii, jakiego jesteśmy obecnie świadkami, nie wstrzymuje stosowania tego "środka" w medycynie.
Efekt placebo czyli wiara czyni cuda?
Placebo jest świadomym postępowaniem stosowanym wręcz z premedytacją, by uzyskać efekt terapeutyczny. Z doświadczenia medyków widać, że najlepsze efekty dają placebo zastrzyki, kroplówki i zabiegi chirurgiczne. Zawiłości tych sytuacji próbują wyjaśniać tekże psychologowie.
Najczęściej efekt placebo wykorzystywany jest w trakcie badań nad lekami. Kiedy sprawdzana jest skuteczność nowego medykamentu jednej grupie chorych podawany jest lek, drugiej placebo, nie informując badanych czym są leczeni. Jeśli analiza wyników podawania substancji wskaże, że procent w grupie, której podano lek, jest mniejszy od procentu z grupy, w której posłużono się placebo, oznacza to, że lek jest nieskuteczny.
Zdarza się, że placebo jest podawane osobom, których stan nie pozwala na podanie prawdziwego leku i oczekuje się wystąpienia
efektu poprawiającego ich stan. Kiedy faktycznie zdrowie się poprawi kontynuuje się leczenie konwencjonalne. W przypadku wielu chorób najistotniejsze jest pozytywne nastawienie chorego w trakcie prowadzonego leczenia, a efekt placebo pomaga je wywołać.
Efekt placebo
Efekt placebo
Efekt placebo
Często zdarzają się sytuacje, że nieuleczalnie chore osoby odzyskują zdrowie. Czy to kwestia cudu czy placebo? Ciężko powiedzieć. Wiadomo tylko, że zarówno tajemnicy efektu placebo i ludzkiego umysłu nie zgłębimy nigdy.