2009.10.31// E. Zumbach
Halloween czas zacząć! Zanim jednak zaczniecie straszyć niewiasty w okolicy, warto dowiedzieć się skąd się wziął ten zwyczaj, który jest coraz bardziej popularny również w Polsce.Zwyczaj Halloween wywodzi się z pogańskiej kultury celtyckiej, a jego pierwotna nazwa brzmiała Samhain, czyli święto zakończenia lata. Obchodzone było najprawdopodobniej właśnie w wigilię 1 listopada. Ponad 2 tysiące lat temu dzień ten uważany był przez Celtów za początek czasu, kiedy ciemność przeważała nad światłem.
Wycinane dynie...
...to najbardziej znany...
...symbol Halloween
Samhain było świętem ponurym i mrocznym. Wierzono, że duchy zmarłych przybywają w tym czasie na ziemię, w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku.
Zobacz także: Odjechane maski na Halloween »Celtowie ubierali się więc w stare, odpychające stroje, aby w ten sposób odstraszyć ich dusze. Gasili wszelkie ogniska i pochodnie, aby ich domy wyglądały na zimne i niegościnne, a poza domem wystawiali żywność dla duchów. Sami chodzili po wsiach, udając brudnych włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch.
Maski na Halloween
Tak oto w skrócie powstał współczesny zwyczaj przebierania się w stroje upiorów, demonów i czarownic. Sama zaś nazwa Halloween pochodzi od angielskiego zwrotu All Hallows Eve, znaczy tyle co wigilia Wszystkich Świętych.
Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję Halloween do Ameryki Północnej w XIX wieku. Tam też zwyczaj Halloween mocno zakorzenił się i obchodzony jest po dziś dzień z największym rozmachem.
Maski na Halloween
Jak co roku, ostatniego dnia października w wielu miastach Stanów Zjednoczonych organizuje się kolorowe pochody. Najsłynniejszy z nich to Halloween Parade w Nowym Jorku.
W paradzie udział biorą przebierańcy w barwnych kostiumach i maskach, przedstawiających rozmaite straszydła, wampiry i zombie. Na ulicach podziwiać można karykaturalne kukły, przypominające wyglądem twarze znanych polityków i aktorów. Natomiast dzieci zwyczajowo w tym dniu chodzą od domu do domu i domagają się od sąsiadów słodkości.
Znanym symbolem Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi kształtami, najczęściej przypominającymi zarysy twarzy oraz światełkiem w środku. Ma ona nas straszyć, ale raczej w humorystyczny, zabawny sposób.
Zwyczaj celebrowania Halloween pojawił się w Europie Zachodniej w drugiej połowie XX wieku, a w Polsce stosunkowo niedawno, bo pod koniec lat 90-tych. Nie mniej jednak od tamtej pory zyskuje coraz bardziej na popularności.
Parada Halloween...
...w Nowym Jorku
Coraz częściej daje się słyszeć także głosy krytyczne, mówiące o tym, że to święto to doskonała okazja do celebracji okultyzmu i satanizmu. Faktem jest, że radosne obchodzenie święta zmarłych jest naszej kulturze zupełnie obce, a tradycja Halloween bez wątpienia wywodzi się z wierzeń pogańskich.
Jednak dzisiaj mało kto już zdaje się o tym pamiętać. Halloween to przede wszystkim dobra rozrywka dla małych i dużych. Tudzież doskonała okazja dla branży handlowej do powiększenia swych zysków ze sprzedaży niesłychanej ilości gadżetów, strasznych masek i rozbawiających kostiumów. I niech tak pozostanie...