2011.09.25// A. Hoder
Nasza zachodnia kultura choć pełna dziwactw, jest dosyć prosta. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają swoje role w społeczeństwie. Większe odstępstwa od przyjętych standardów zachowania wywołują oburzenie lub nawet zniesmaczenie. Ludziom wychowanym w naszym kręgu cywilizacyjny trudno wytłumaczyć sobie, że choć człowiek biologicznie rodzi się np. mężczyzną mentalnie może być 100% kobietą. Współczesna medycyna już radzi sobie z takim przypadkami, lecz jest to bardzo długa i męcząca droga. Całkowicie inaczej sprawa wygląda w kulturze hinduskiej gdzie od wieków istnieje trzecia płeć - Hijra.
Hijra to...
trzecia płeć w kulturach...
... Azji Południowej
Hijrą mogą zostać osoby urodzone biologicznie jako mężczyźni, ale nie utożsamiające się kulturowo lub psychicznie z płcią męską oraz związanymi z męskością rolami w społeczeństwie, lub ci, którzy utożsamiają się psychicznie z płcią żeńską. W skrócie mówiąc Hijra to określenie istot pośrednich między kobietą i mężczyzną. Są to biologiczni mężczyźni, których cechuje kobieca mentalność. Hijra mają długą historię, która zaczyna się w starożytności i ciągnie się po czasy współczesne.
Hijra...
stanowią osobną...
... kastę w społeczeństwie
Nie każdy mężczyzna, który nie utożsamia się z własną płcią może zostać Hijrą. Tą rolę społeczną można osiągnąć jedynie w wyniku procesu socjalizacji w obrębie "rodziny hijrów". Najpierw jest się „ćelą” czyli uczniem u jakiejś guru, która wprowadza go stopniowo w obręb kulturowej roli kobiety i związanej z nią kobiecości. Każda guru ma przynajmniej pięć „ćeli”, które przyjmują jej nazwisko i są uważane za jej spadkobierczynie. Punktem kulminacyjnym nauki jest religijny rytuał, który kończy się zazwyczaj kastracją. Trzeba tutaj wyraźnie powiedzieć, iż kastracja w Indiach jest zakazana. Dla Hijrów natomiast jest to rodzaj nirwany, oczyszczenia, ponownych narodzin oraz symboliczne zerwanie ze swą męskością. Nie wszyscy Hijrowie są wykastrowani, choć sądzi się, że zdecydowana większość.
Ich społeczność liczy w Indiach...
w zależności od źródeł...
... od 50.000 do 1.200.000
W Indiach każda grupa społeczna (kasta) ma określone miejsce w strukturze społeczno - gospodarczej. Hijrowie w tym podziale zajmują niezbyt wysoka rolę. Żyją głównie z żebractwa i prostytucji. Hijra świadczy usługi seksualne tylko mężczyzną. Ci, którzy korzystają z ich usług nie są jednak uważani za homoseksualistów w sensie, w jakim to pojęcie jest rozumiane na zachodzie, bo Hijra nie są homoseksualistami. W Indiach są przecież uważani za trzecią płeć. Zdarza się również, że Hijrowie wychodzą za mąż. Lecz są to bardzo rzadkie i skrajne przypadki
Żeby zostać Hijra...
trzeba dokonać...
...świadomego wyboru
Na przestrzeni wieków rola Hijrów ograniczała się do wykonywania różnego rodzaju obrzędów sakralnych. Dziś bardzo dobrze widziane jest, by Hijra był obecny w domu podczas ceremonii zaślubin oraz przy narodzinach dziecka płci męskiej. Na obrzędy te przychodzą zwykle bez zaproszenia, ale ich obecność, która ogranicza się do śpiewu i tańca, wróży szczęście i płodność. Za ich obecność należy się im więc zwyczajowo wynagrodzenie. Powszechna jest wiara w ponad naturalne moce Hijrów (ze względu na ich amorficzność), dlatego wszyscy boją się ich obrazić, bo niechybnie przyniosłoby to nieszczęście.
W hinduizmie Hijra...
są poświęcone bogini...
... zwanej Bahućara Mata
W muzułmańskich społeczeństwach subkontynentu indyjskiego Hijrowie byli silnie związani z klasami panującymi, pełniąc rozmaite role w pałacach, czy to służących, czy to partnerów seksualnych mężczyzn z elit - było to dość często spotykane jeszcze w lat 50. XX wieku.
Choć wszyscy teoretycznie wywodzimy się od jednego przodka, to jednak różnice pomiędzy nami są ogromne. Hijra w kulturze Hinduskiej przetrwała ponad 1000 lat i dziś również ma się dobrze. Wydaje nam się, że pomimo ogromnej robieżności naszych kultur, warto poznawać zwyczaje i obrzędy społeczeństw od nas różnych. Może staniemy się dzięki temu bardziej otwarci i tolerancyjni na wszelkiego rodzaju przejawy "inności".
Od 2005 roku Hijra to...
kategoria płci uznana...
...w Indyjskim wniosku paszportowym