2012.05.01// D. Kwiecień
Koszmarem każdej osoby podróżującej samolotem jest katastrofa. Nic w tym dziwnego. Przebywanie w metalowej rurze, która pędzi z ogromną prędkością kilka kilometrów nad ziemią, a na dodatek zawiera ogromne ilości wysoce łatwopalnego paliwa, na zdrowy rozum nie wydaje się czymś bezpiecznym. Jednak w rzeczywistości wypadki lotnicze są bardzo rzadkie, a na dodatek są duże szanse, by wyjść z nich żywym!
Trochę faktówKażdego dnia ponad trzy miliony ludzi podróżuje gdzieś samolotem. Jest to najszybszy rodzaj transportu, a na dodatek bardzo bezpieczny. Wypadki zdarzają się tu najrzadziej, a jeśli już do jakiegoś dojdzie, można go przeżyć. Organizacja ze Stanów Zjednoczonych – Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu – stwierdziła, że wskaźnik przeżycia osób biorących udział w wypadkach lotniczych wynosi ponad 90%. Biorąc więc pod uwagę statystyki, masz spore szanse, by dalej cieszyć się życiem.
Przed lotemTo jakie ubrania założymy na podróż może mieć ogromne znaczenie. Najlepiej jest wybrać odzież o długich rękawach i nogawkach, a buty powinny całkowicie zakrywać nasze stopy. Powinniśmy również unikać materiałów syntetycznych, ponieważ w razie pożaru mogą one stopić się i przylec do skóry.
Czy miejsce w samolocie ma znaczenie? Okazuje się, że tak! Statystyki pokazują, że siedzący w tylnej części samolotu mają o 40% większe szanse na przeżycie od pozostałych pasażerów. Nasza sytuacja wygląda lepiej również wtedy, gdy znajdujemy się blisko wyjścia awaryjnego.
Przeczytaj także: Bałakłąwa - tajna baza okrętów podwodnych ZSRR »Nawet, gdy podróżujesz samolotem bardzo często, powinieneś zapoznać się z wszystkimi instrukcjami bezpieczeństwa. Od wiedzy na temat rozmieszczenia wyjść awaryjnych może zależeć Twoje życie. Gdy światła zgasną, a Ty będziesz miał wyobrażenie, w którą stronę się kierować, zaoszczędzisz cenne sekundy. Musisz również wiedzieć jak obsługiwać maskę tlenową i zakładać kamizelkę ratunkową!
LotSą dwa momenty, w których powinieneś zachować szczególną ostrożność. Statystyki pokazują, że w okresie 11 minut przed lądowaniem i takim samym czasie po starcie, występuje 80% wypadków. Dlatego dopilnuj, by mieć zapięty pas! To również dobry moment, by przypomnieć sobie wszystkie informacje, które pomogą Ci w sytuacji awaryjnej. W przypadku jakiegoś groźniejszego incydentu ułóż swoje ciało w sposób przedstawiany wcześniej w instrukcjach. Dzięki temu możemy zapobiec ekstremalnym urazom ciała, w razie gwałtownych turbulencji czy zderzenia.
Jeśli dojdzie do katastrofy lotniczej, najprawdopodobniej pojawi się ogień. Do stworzenia samolotu wykorzystano masę różnych chemikaliów, przez co dym z pożaru może być toksyczny. Dlatego jeśli to możliwe, powinniśmy zatkać usta i nos jakimś materiałem nasączonym wodą.
Po katastrofieJeśli przetrwałeś początkowy szok i chaos możesz się cieszyć, ale Twoje życie nadal jest zagrożone. By przetrwać musisz działać szybko. Według ekspertów po wyjściu z samolotu należy schować się za jakimś obiektem albo odpłynąć daleko od wraku, bo w każdej chwili może dojść do eksplozji paliwa lotniczego. Postaraj się również być widocznym, by ekipy ratunkowe nie miały problemy z zauważeniem Twojej osoby.