Nadmierne złuszczanie się naskórka głowy potocznie zwane łupieżem dotyka bardzo wiele osób, a w szczególności mężczyzn. Nierzadko tej przykrej dolegliwości towarzyszy stan zapalny odpowiedzialny za wzmożony świąd skóry głowy.
Jednym z najpopularniejszych powodów sprzyjającym rozwojowi łupieżu jest łojotokowe zapalenie skóry polegające na wydzielaniu się nadmiernej ilości łoju z mieszków włosowych. Przetłuszczające się włosy są idealnym środowiskiem, w którym może rozwinąć się łupież tłusty. Nie mniej jednak należy pamiętać, iż nieleczone schorzenie może doprowadzić do występowania zmian chorobowych na innych częściach ciała – w pachwinach, w okolicach miejsc intymnych, a nawet w brwiach i na klatce piersiowej.
Nadmierne wydzielanie się łoju zaczyna się zwykle w okresie dojrzewania, aczkolwiek można je ograniczyć stosując m.in. prawidłową dietę. Jeżeli w kilka godzin po umyciu czupryny włosy zaczynają wyglądać nieestetycznie, wręcz nieświeżo, powinien być to pierwszy sygnał, którego pod żadnym pozorem nie wolno zignorować – wszak nieleczony łupież przebiegający z zapaleniem łojotokowym skóry prowadzi również do łysienia. Przy nadmiernej produkcji łoju przez mieszki włosowe należy zrezygnować m.in. ze spożywania chipsów, napoi słodzonych, czekolady czy ostrych przypraw. Stres i negatywne emocje również nasilają nadmierne wydzielanie łoju, oraz oczywiście nikotyna – palenie papierosów, które według wielu przeprowadzonych badań w znacznej mierze dotyczy mężczyzn aniżeli kobiet.
Za przyczynę powstawania łupieżu uważa się również nieprawidłową pielęgnacje włosów tudzież stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Szampony, odżywki i żele do włosów bardzo często podrażniają i wysuszają skórę głowy, która zaczyna się łuszczyć i w pierwszej kolejności przybierać postać łupieżu suchego charakteryzującego się niewielkimi, białymi płatkami, które można zauważyć na ramionach, zwłaszcza ciemnej garderoby. Postać sucha zazwyczaj nie powoduje swędzenia i jest stosunkowo prosta do wyleczenia. Nie mniej jednak w wyniku zaniechania leczenia przekształca się w zbitą, żółtą i tłustą powłokę, która może przybierać nawet postać twardej łuski, a na skórze głowy mogą pojawić się sączące się wykwity skórne, które pękając powodują przedostanie się bakterii bezpośrednio na skórę i tym samym zaogniając istniejący już stan zapalny.
Domowe sposoby walki z łupieżem Zanim konieczna będzie wizyta u specjalisty – dermatologa, należy podjąć pierwsze kroki celem wyeliminowania łupieżu. Po pierwsze dobry dobór odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego, który działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i nierzadko przeciwświądowo. Regularne stosowanie odpowiednich preparatów ułatwia wyczesywanie łuszczącego się naskórka i zapobiega powstawaniu „nowego łupieżu”. Należy wiedzieć, iż mężczyźni posiadają na swoim ciele o wiele więcej aktywnych gruczołów łojowych niż kobiety, dlatego też do regularnego mycia włosów powinni używać szamponów stworzonych i opracowanych specjalnie dla panów. Do najbardziej aktywnych substancji zwalczających łupież należą cynk i selen uniemożliwiające rozwój grzybów na skórze głowy a także skutecznie wzmacniające włosy. Najnowsze szampony nie tylko likwidują łupież, ale także pielęgnują włosy zapobiegając ich niszczeniu, przetłuszczaniu się, puszeniu i łamliwości. W drogeriach znaleźć można kilka skutecznych preparatów przeznaczonych do mycia męskiej czupryny:
- Schwarzkopf Schauma – Szampon o podwójnym działaniu (przeciwłupieżowy i zapobiegający wypadaniu włosów). Cena ok. 6zł
- Wella SP Just Men Removing Shampoo – Szampon przeciwłupieżowy. Cena ok 50zł
- Clear men Hair Fall Decrease – Szampon przeciwłupieżowy dla mężczyzn z kompleksem cynkowym. Cena ok. 15zł
- L'Oreal Professionnel Homme Purete – Wzmacniający włosy szampon przeciwłupieżowy. Cena ok. 50zł
Ogólnodostępne szampony tudzież preparaty zwalczające łupież są skuteczne w przypadku stosunkowo niewielkiego problemu, jednak w przypadku ostrzejszej odmiany łupieżu najlepiej zrezygnować z kupna szamponu w sklepie i wybrać specjalistyczny preparat dostępny jedynie w aptece. Apteczne szampony przeciwłupieżowe posiadają więcej skoncentrowanych składników i mają silniejsze działanie. W ich składzie zajdziemy m.in. piroktolaninę, ketokonazol, siarczan selenu i pirytonian cynku. Bardzo często w leczniczych preparatach występuje również kwas salicylowy, którego zadaniem jest złuszczanie naskórka, dzięki czemu pozostałe składniki z łatwością wnikają w skórę głowy tudzież w mieszki włosowe.
W przypadku stosowania leczniczych preparatów dostępnych jedynie w aptece, (np. Nizoral) należy mieć na uwadze, że nie można myć nimi czupryny codziennie, a co 2-3 dzień przez okres około 4 tygodni. W tym też czasie łupież powinien zniknąć. Jeżeli jednak tak się nie stanie, a przykra dolegliwość nie zostanie wyeliminowana, lub powróci ze zdwojoną siłą, należy skorzystać z fachowej porady dermatologa i rozpocząć leczenie farmakologiczne.
Szampon Clear
Szampon Wella
Szampon L'Oreal
Babunia radzi Kilkadziesiąt lat temu ludzie również borykali się z problemem występowania wstydliwego i nieestetycznego łupieżu, nie mniej jednak nie było możliwości zakupienia specjalistycznego preparatu. Jednym ze składników służących do robienia leczniczych szamponów czy też płukanek były zioła.
Skuteczny szampon przeciwłupieżowy babci Helenki Składniki:
- 200ml płynnego, zwykłego szamponu
- kilka kropli olejku cytrynowego lub zwykłego soku z cytryny
- kilka kropli olejku różanego napar z rozmarynu, lub olejek rozmarynowy
Wszystkie składniki należy wymieszać i odstawić na 24 godziny w zacienione miejsce. Preparat należy przeleć do butelki i przechowywać szczelnie zamknięty. Stosować codziennie.
Nalewka spirytusowa – nie do picia Składniki:
- spirytus rektyfikowany nasturcja (suszona lub nie)
- przegotowana woda
Osuszone liście nasturcji zalewa się dwoma częściami spirytusu i jedną częścią wody. Nalewkę tą należy trzymać w odkrytym naczyniu przez około 10-14 dni, po czym przelać do butelek i szczelnie zakręcić. Stosować po umyciu włosów szamponem.
Płukanka z pokrzywy Składniki:
- suszona pokrzywa woda sok z cytryny
Zalać wrzątkiem suszone liście pokrzywy (2 litry wrzątku na 4 łyżki ziół) poczym ostudzić i przecedzić przez sitko. Do zimnego wywaru wcisnąć sok z całej cytryny. Umyte i osuszone włosy płukać przygotowanym naparem raz w tygodniu. Stosować minimum przez 2 miesiące.
Artykuł przygotowany został przez Klinikę Handsome Men
www.handsomemen.pl