2013.07.03// D. Kwiecień
Internet jest kopalnią wiedzy, a ludzie coraz częściej przestają wyszukiwać informacji w książkach. W końcu wpisanie hasła do wyszukiwarki jest zdecydowanie szybsze i wygodniejsze od wertowania stron. Niestety w sieci można znaleźć również informacje, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Co więcej, szybko są podchwytywane przez innych, przez co zyskują na popularności i pojawiają się w kolejnych źródłach.
Nie jest jednak tak, że popularność Internetu wpłynęła na rozpowszechnianie „mitów”. Te istniały już wcześniej i były chętnie przekazywane z ust do ust. Dlatego warto dziś zweryfikować swoją wiedzę, by móc oświecać innych i nie powielać informacji mających niewiele wspólnego z prawdą.
Przeczytaj także: Najdziwniejsze muzea świata - penisy, pasożyty i szkielety karłów »Wielki Mur Chiński to zbiorcza nazwa systemów obronnych, które składały się między innymi z fortów, wież obserwacyjnych oraz murów obronnych. Jego pierwsze fragmenty powstawały jeszcze przed naszą erą, a w 2007 roku został on uznany jednym z siedmiu cudów świata. Byli nawet ludzie, którzy pokusili się o stwierdzenie, że Wielki Mur Chiński jest widoczny gołym okiem z kosmosu, a nawet z powierzchni naszego naturalnego satelity! To jednak nieprawda. Szerokość Wielkiego Muru jest za mała, by móc go dostrzec z tak dużej odległości.
Mówi się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, więc nic dziwnego, że te zwierzęta towarzyszą wielu rodzinom. Naszych pupili darzymy tak wielkimi uczuciami, że traktujemy je niemal tak samo jak ludzi. Na dodatek lubimy porównywać ich wiek do naszego. Przyjęło się, że jeden rok życia psa równa się siedmiu ludzkim latom. To bzdura. Na wiek psa składa się wiele czynników. Trzeba wziąć pod uwagę między innymi rasę, wagę oraz warunki życia.
Przeczytaj także: Ciekawe początki seks-zabawek »Złote rybki są nie tylko bohaterami bajek, w których miały spełniać trzy życzenia. Krąży również pewien mit na ich temat, który jednak nie przynosi chluby. Otóż mówi się, że pamięć złotej rybki sięga jedynie trzy sekundy w przeszłość. Sprawą postanowili zająć się naukowcy. Złote rybki poddano różnym badaniom i testom, a ich wyniki obaliły mit. Okazało się, że ich pamięć jest całkiem dobra i może nawet sięgać trzy lata wstecz!
Gdy myślimy o toreadorach, w naszych głowach pojawia się obraz ludzi drażniących byka przy pomocy czerwoną płachtą. Kolor ten ma wzbudzać złość zwierzęcia i je prowokować. To kolejny mit! Tak naprawdę byki nie rozróżniają kolorów (są daltonistami), więc płachta w czarnej, niebieskiej czy różowej barwie działałaby tak samo. Co więc działa na byki? Otóż zwierzęta drażni sam ruch płachty, a kolor nie ma żadnego znaczenia.
Przeczytaj także: Loże masońskie i ich tajemnicze historie »Wikingowie utrwalili się w pamięci większości ludzi jako silni, wojowniczy mężczyźni, których hełmy zdobiły straszne rogi. To ostatnie skojarzenie jest jednak błędne. Na hełmach wikingów nigdy nie znajdowały się rogi, bo było to po prostu niepraktyczne. Dlaczego więc utrwalił się taki obraz wojowników północy? Wszystkiemu winne są wagnerowskie opery, które utrwaliły takie skojarzenie.