2012.05.07// D. Kwiecień
66 lat temu człowiek wysłał pierwsze istoty żywe w przestrzeń kosmiczną. Były to muszki owocówki, które zostały wystrzelone przez USA w przejętych od Niemców rakietach V2. Później przyszła kolej na psy, aż w końcu pierwszy człowiek znalazł się w kosmosie. Ciekawość ludzka nie zna granic i ciągle pcha nas do odkrywania coraz to dalszych rejonów. Dziś zajmiemy się najważniejszymi misjami kosmicznymi w historii.
Program ApolloOczywiście nie mogliśmy zacząć naszej listy inną misją niż Apollo. Obrano sobie wtedy za cel wysłanie człowieka na Księżyc i bezpieczne sprowadzenie go na Ziemię. Udało się to załodze Apollo 11, w skład której wchodzili Neil Armstrong, Edwin Aldrin oraz Michael Collins. Nie byli to jednak jedyni ludzie, którym udało się być na Księżycu. Program trwał dalej aż do 1972 roku i w tym czasie jeszcze 15 innym astronautom udało się postawić stopę na Srebrnym Globie. Misje Apollo przyniosły wiele korzyści. Dzięki nim naukowcy zdobyli dane, które pomogły im między innymi określić wiek i skład Księżyca.
2001 Mars OdysseyWedług wielu naukowców Mars jest najbliższą nam planetą, na której moglibyśmy kiedyś żyć. Nic więc dziwnego, że interesujemy się nim. 24 października 2001 roku na orbitę Marsa weszła sonda kosmiczna. Jej głównym celem było poszukiwanie śladów wody oraz badania nad aktywnością wulkaniczną. Chociaż misję sondy zaplanowano na 917 dni (miała się zakończyć 24 lipca 2004 roku), to wydłużono ją do sierpnia 2006 roku. Mimo, że od tamtej pory minęło prawie 6 lat, 2001 Mars Odyssey wciąż jest w użyciu! Wciąż prowadzi on badania naukowe, a na dodatek wykorzystywany jest jako przekaźnik łączności. Czyni go to najdłużej aktywną sondą poza orbitą ziemską.
Program VoyagerW 1977 roku, korzystając z okazji korzystnego układu planet, postanowiono wystrzelić sondy Voyager 1 i Voyager 2. Zapewne naukowcy nie przypuszczali wtedy jak wyjątkowa będzie ich misja. Zacznijmy jednak od początku. Za cel obrano sobie zbadanie Jowisza, Saturna oraz ich pierścieni. Na tym jednak nie skończyła się kosmiczna wyprawa sond. Przeleciały one także obok Urana i Neptuna, a obecnie są najdalej oddalonymi od Ziemi obiektami stworzonymi przez człowieka. Do tej pory sondy przesłały ponad 500 GB danych i 100 000 zdjęć, a to jeszcze nie wszystko! Posiadają one wystarczającą moc, by przekazywać sygnały radiowe aż do 2025 roku!
Kosmiczny Teleskop SpitzeraTo kolejne osiągnięcie człowieka, które ma ogromny wpływ na kosmologię i astrofizykę. Umieszczono go na orbicie heliocentrycznej (wokół słonecznej), by obserwował kosmos za pomocą podczerwieni. Ten rodzaj ma dłuższą falę od światła widzialnego, co doprowadziło do wielu bardzo ważnych odkryć. Na dodatek otrzymaliśmy niesamowite zdjęcia galaktyk, mgławic i innych zjawisk zachodzących w kosmosie. To urządzenie, którego koszt budowy wynosił 670 milionów dolarów) było również pierwszym teleskopem, który wykrył światło z planet pozasłonecznych!
Program VikingDotyczył on dwóch sond: Viking 1 oraz Viking 2. Stały się one pierwszymi obiektami stworzonymi przez człowieka, które wylądowały na Marsie. Sonda Viking 1 została wystrzelona 20 sierpnia 1975 roku i 10 miesięcy później wylądowała na powierzchni czerwonej planety, natomiast jej następczyni rozpoczęła swoją misję 9 września 1975 roku, by osiągnąć swój cel po 12 miesiącach. Oba próbniki dostarczyły naukowcom wielu cennych danych, w tym między innymi składu chemicznego atmosfery oraz gruntu, informacji na temat warunków meteorologicznych i możliwości występowania życia organicznego.
Kosmiczny Teleskop Hubble’aJest to jedno z najsłynniejszych osiągnięć NASA (nie licząc lądowania na Księżycu), o którym słyszały nawet dzieci. 24 kwietnia 1990 roku został on wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Discovery (który kilka dni temu odbył swój ostatni log na grzbiecie Boeinga 747). Przyniósł on wiele korzyści nauce. Dzięki niemu udowodniono między innymi występowanie czarnych dziur w centrach sąsiednich galaktyk. Obserwacje za pomocą Teleskopu Hubble’a przyczyniły się również do odkrycia, że rozszerzanie się Wszechświata nie jest procesem spowalniającym, ale przyspieszającym!
Misja na SłońceNie dokonaliśmy tego jeszcze, ale plany naukowców są bardzo ambitne. Zarówno NASA, jak i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planują do 2020 roku wysłać sondę w kierunku naszej gwiazdy. Możliwe, że dokonaliby tego szybciej, ale jest pewna przeszkoda. Otóż Słońce przechodzi teraz szczyt aktywności i rozbłysk z plamy słonecznej mógłby zniszczyć sondę zanim udałoby się jej czegoś dowiedzieć. Jeśli ta misja się uda, będzie to z pewnością jedno z największych osiągnięć w historii ludzkości!