2010.05.02// I. Rupa
Palił dziadek, pali tata, a my? Każdy odpowie sobie sam na to pytanie. Może tajemnica tkwi w naszych genach? Naukowcy z USA twierdzą, że to właśnie geny są głównymi sprawcami uległości tytoniowym nałogom.
„Warianty genów wpływają na to, czy zaczniemy palić, czy się uzależnimy i ile papierosów dziennie wypalamy.” - przekonują naukowcy z USA, Islandii i Wielkiej Brytanii.
Naukowcy odkryli...
...że nasze geny odpowiadają...
...za palenie
Badacze ustalili, że najsilniejszy związek istnieje między wariantem genu z chromosomu 15, a liczbą wypalanych dziennie papierosów. W ramach wszystkich badań przeanalizowano dane dotyczące zachowań, związanych z paleniem papierosów pochodzące od ponad 140 tysięcy osób.
Naukowcy z Oxford University stwierdzili zależność stopnia uzależnienia od zlokalizowanych na chromosomie 15, genów kodujących podjednostki receptora nikotynowego acetylocholiny.
Uzależnienie od nikotyny...
...może zostać...
...przekazane nam w genach
W kolejnych badaniach uzależnień pochodzących z zapisu genetycznego, grupa badaczy z University of North Carolina i Kari Stefansson z deCODE w Rejkiawiku, przedstawiły kolejne warianty genów kodujących podjednostki receptora nikotynowego oraz enzymy, które metabolizują nikotynę i ich wpływ na liczbę wypalanych dziennie papierosów.
Badacze...
...przeprowadzili badania na grupie...
...140 tysięcy osób