2010.01.02// A. Ścibiorek
Orzeł czy reszka? Rzucanie monetą od wielu lat jest jednym z częstych sposobów rozwiązywania sporów i dokonywania wyborów, ale okazuje się, że ten sposób nie jest taki przypadkowy jak nam się wydaje.
Orzeł czy reszka?
Setki prób i zaskakujące wnioski
Rzucanie monetą nie musi być losowe
Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej przeprowadzili badania, które potwierdzają tezę, że rzucanie monetą nie jest losowe. 13 osób wykonało po 300 rzutów monetą, u każdego z nich wypadło więcej orłów, a u 7 osób zdecydowana była ich przewaga nad reszką.
Jeden z uczestników eksperymentu osiągnął wynik 68% wyrzuconych orłów, podczas gdy średnia całej badanej grupy wynosiła 57%.
Skąd taki wynik? Okazało się, że na wynik rzutu ma wpływ wysokość, na jaką podrzuca się monetę, prędkość ruchu oraz to ile razy kawałek metalu obracał się przed złapaniem. Kiedy badani zostali "przeszkoleni" w rzucaniu monetą, w ciągu kilku minut wypracowali technikę, która pozwalała w ponad połowie prób zmanipulować wynik.
Co ciekawe do badania zaproszono samych lekarzy bo zdarza się, że to właśnie rzut monetą decyduje o wyborze metody leczenia. Cały eksperyment był nagrywany by zapobiec ewentualnym próbom oszustwa.