2011.07.18// D. Jędrzejewska
Jeśli chciałbyś zobaczyć dinozaura, nie musisz już sięgać do książek dla dzieci, filmów dokumentalnych czy odświeżać po raz kolejny filmu Spielberga. Co ciekawe, w Polsce aż roi się od dinozaurów. Oferta turystyczna naszego kraju proponuje rozrywkę w wielu parkach jurajskich – co wydaje się dość atrakcyjną inicjatywą turystyczną, która być może nie zagwarantuje podróży pełnej wrażeń, ale na pewno mile spędzone, niedzielne popołudnie. Jeśli Twoja dziewczyna ma małego siostrzeńca lub siostrzenicę – zaproponuj jej wycieczkę! Niech weźmie dzieciaka – zaplusujesz w jej oczach i jednocześnie dowiesz się czegoś o tych historycznych stworzeniach.
Zaurolandia
W ciągu kilku ostatnich lat powstało w Polsce aż kilkanaście tego typu parków. Trafienie do któregoś z nich nie powinno stanowić problemu – wszędzie będzie w miarę niedaleko. Choć trzeba przyznać, że oferta parków jest różnorodna. W niektóre zainwestowano ogromne pieniądze (2,5 miliona złotych –
JuraPark w Krasiejowie), inne powstały zdecydowanie mniejszym kosztem (Park Jurajski w Świętokrzyskim – 360 tysięcy).
JuraPark Krasiejów
Krasiejów leży w województwie opolskim. Park otworzono dokładnie rok temu, bo w czerwcu 2010 roku. Reklama ma udowadniać, że to najnowocześniejszy i największy z dotychczas powstałych w Polsce parków. Zajmuje on aż 44 hektary, a na ich terenie możemy oglądać modele dinozaurów w rzeczywistych rozmiarach. Wycieczka zaczyna się od tunelu czasu – jadąc specjalnym wagonikiem poznajemy historię wszechświata od wielkiego wybuchu aż do pojawienia się życia na Ziemi. Potem udajemy się w trasę i zgodnie z chronologią podziwiamy te wielkie, legendarne stworzenia.
Dinolandia
Innymi parkami, o których warto wspomnieć, są:
DinolandiaMieszcząca się w Wadowicach Dinolandia. Powstała w roku 2009. Największy eksponat, w który jest wyposażona, to mamenchizaur – mierząca aż 22 metry figura gigantycznego stworzenia. Kolekcja figur przywędrowała do parku aż ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz gadów, można tu skorzystać z takich atrakcji, jak: ścieżka do minigolfa czy ściana wspinaczkowa.
Dinozatorland
DinoZatorlandŚcieżka prowadząca między lekko poruszającymi się dinozaurami, jest wyjątkowa ze względu na wszechobecną zieleń. Piękne, kilkusetletnie okazy drzew towarzyszą nam przez całą edukacyjną wędrówkę, wzbogaconą tablicami informacyjnymi i odgłosami nieznanych nam stworzeń.
Przeczytaj także: Dinozaury straszą już trzecią dekadę »Oprócz tego można się tutaj sfotografować się jaju dinozaura, zobaczyć największy w Polsce szkielet 9 metrowego Jangczuanozaura lub dokształcić się z zakresu skałek – jeśli oczywiście lata wcześniej nie było się pilnym uczniem na lekcjach geografii. Inne atrakcje parku to: tor quadowy, autoskuter, trampoliny, mini-gokart, karuzele i inne. Obok powstaje park wodny.
Park Dinozaurów w Łebie
Łeba Park Imponująco wygląda mieszkaniec Łeba Parku – Brachiosaurus. Kolos mierzy sobie aż 32 metry długości! Oprócz dinozaurów atrakcją Łeba Parku jest bez wątpienia Mini ZOO, zamieszkane przez kozy, owce, daniele, jelenie i kucyki.
W poszukiwaniu dinozaurów możemy również odwiedzić
JuraPark w Bałtowie,
Park Dinozaurów w Karłowie,
Park Jurajsko-Botaniczny w Kołacinku,
Zaurolandię w Rogowie bądź
GeoMuzeum w Nowinach Wielkich. Propozycji jest jeszcze wiele, gdyż dinozaurów Ci u nas dostatek.