2012.12.21// D. Kwiecień
Do restauracji zazwyczaj chodzimy, gdy chcemy zaprosić interesującą nas kobietę, albo nie mamy siły na gotowanie. Czasem jednak to miejsce odwiedza się z zupełnie innych powodów. Taka sytuacja może nastąpić na przykład przy okazji spotkania biznesowego. Nie powinniśmy jednak podchodzić do tego na luzie. Wspólny obiad czy kolacja mogą mieć takie samo znaczenie, jak rozmowa w biurze, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, by nie popełnić żadnej gafy.
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór. To bardzo ważne, bo strój codzienny może nam na przykład uniemożliwić wejście do niektórych restauracji i jesteśmy wtedy spaleni już na wstępie. Nawet jeśli jednak nie zwraca się tam uwagi na dress-code, to nasz towarzysz z pewnością przyjrzy się każdemu szczegółowi naszego ubrania. W biznesie rzadko kto żyje zgodnie z powiedzeniem, że nie powinno się oceniać książki po okładce. Dlatego powinieneś szczególnie zadbać o odpowiedni strój. Elegancka koszula, garniturowe spodnie i wyczyszczone buty to podstawa. Warto również rozważyć takie dodatki, jak gustowny zegarek czy spinki do mankietów.
Przeczytaj także: Strój formalny nie musi być nudny. Wyróżnij się z klasą! »W niektórych sytuacjach spóźnienie może działać na naszą korzyść. Ta reguła nie tyczy się jednak biznesowych obiadów czy kolacji. W końcu kto z nas lubi oczekiwać przy stoliku na drugą osobę? Powinieneś więc zrobić wszystko, by w umówionym miejscu pojawić się przynajmniej pięć minut wcześniej. Jeśli jednak zdarzy Ci się jakaś sytuacja losowa, to powiadom o tym drugą osobę, by wiedziała, jaka jest sytuacja.
Co zrobić, gdy jesteśmy już na miejscu? Otóż jeśli w spotkaniu ma uczestniczyć więcej niż dwie osoby, powinniście zaczekać z zamówieniami na przybycie każdego z zaproszonych. Inne zachowanie byłoby głęboko nietaktowne. Gdy wszyscy już zjawią się na miejscu, nie rzucaj się na kelnera jak wygłodniały bezdomny. Pozwól swoim towarzyszom, by to oni pierwsi złożyli zamówienie i czekaj cierpliwie na swoją kolej.
Przeczytaj także: Mężczyzna powinien znać się na winach. Odsłaniamy podstawy wiedzy winiarskiej! »Przy wybieraniu posiłku z menu również powinniśmy być ostrożni i przewidywalni. Unikajmy przede wszystkim zamawiania wszystkiego, co je się przy pomocy dłoni. Nie wygląda to zbyt estetycznie, jak na spotkanie biznesowe, więc powinniśmy sobie odpuścić. Warto również odpuścić sobie w ten dzień próbowania nowych potraw. Niektóre z nich wymagają specjalnego „rytuału” i użycia sztućców, o których istnieniu możemy nie mieć pojęcia. Nie podejmujmy więc niepotrzebnego ryzyka i skupmy się na tym, co jest nam już dobrze znane. Dzięki temu unikniemy wpadek i niepotrzebnego stresu.
Ostatnim ważnym punktem jest nasza pozycja przy stole. W tym celu dobrze jest przypomnieć sobie nauki naszych rodziców. To oni pierwsi wspominali nam o tym, że powinno być się wyprostowanym, nie trzymać łokci na stole oraz nie mówić z pełnymi ustami. To jednak nie wszystko. Powinniśmy również unikać przeczesywania włosów czy drapania się przy stoliku. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Otóż w dobrych restauracjach posiłki podaje się w takiej temperaturze, by można było natychmiast przejść do konsumpcji. Jeśli jednak jakaś potrawa będzie za gorąca, nie studźmy jej poprzez dmuchanie, jak to robiliśmy w dzieciństwie. Po prostu poczekajmy cierpliwie!