2011.01.02// D. Pęgiel
Lankijski rząd postanowił ostatecznie pożegnać się z nazwą
Cejlon, pochodzącą jeszcze z czasów kolonialnych. Stąd pomysł, by zmienić nazewnictwo wszystkich instytucji państwowych. Władze chcą, żeby używana była tylko i wyłącznie oficjalna nazwa kraju Sri Lanka, która obowiązuje od 39 lat.
Nazwa
Cejlon obowiązywała w okresie, kiedy wyspa była jeszcze kolonią brytyjską, a pochodzi z jeszcze wcześniejszego okresu, gdy była kolonią Portugalii. Nazwę
Sri Lanka wprowadzono w 1972 roku, po odzyskaniu niepodległości.
Sri Lanka
Sri Lanka ma bardzo stare korzenie i jest bliska dwóm narodowościom wyspy – Tamilom i Syngalezom. Jednak
Cejlon przetrwał w nazwach oficjalnych instytucji – m.in. Bank of Ceylon, Ceylon Fisheries Corporation czy Ceylon Electricity Board – co ma się teraz zmienić.
Zobacz także: Sri Lanka - egzotyczne państwo na wyspie Cejlon »Decyzja władz nie obejmie jedynie słynnej na całym świecie marki herbaty Ceylon Tea, która jest zarejestrowanym znakiem handlowym najbardziej znanego towaru eksportowego lankijskiego kraju.
Sri Lanka
Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanki to państwo w Azji Południowej, położone na wyspie Cejlon i innych mniejszych wyspach. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane jest przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Największe miasta kraju to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle, Kalmunai oraz stołeczne Kotte. Sri Lanka zamieszkała jest przez ponad 20 milionów osób.