2014.11.19// P. Potocki
Czar wiejskiego domu i smak Skandynawii –
styl cool country łączy w sobie dwa wnętrzarskie trendy – rustykalny i skandynawski. Efekt nie jest słodki i sielankowy, ale męski i delikatnie przemysłowy. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie przytulność w nowoczesnym, niebanalnym wydaniu.
SypialniaWiększość panów pragnie mieć zmysłowe sypialnie, które sprzyjają wyciszeniu i relaksowi, a które dodatkowo wywierają dobre wrażenie na drugiej połówce lub wyjątkowym gościu. Romans z cool country warto zacząć od…łóżka. Nic tak nie wpływa na klimat sypialni, jak drewniane łoże z wygodnym materacem, miękkimi poduszkami i tkaninami typu len czy bawełna. Podłoga z drewna w chłodnym tonie będzie idealnym tłem dla ciepłego, ręcznie tkanego dywanu w odcieniach czerni i szarości bądź naturalnej, owczej skóry. Lampki na stoliku nocnym i lampy sufitowe powinny reprezentować solidny, industrialny design.
foto: Living4media
Pokój dziennyCool country rezygnuje z wszechobecnej bieli. Akcenty kolorystyczne to poduszki, obrusy czy zasłony w barwach pochodzących z natury – leśnej zieleni i błękitu, który kojarzy się z morzem. Dekoracje powinny być stosowane z umiarem i starannie dobierane. Przytulność stylu cool country wynika głównie z wyboru naturalnych, wręcz „surowych” materiałów i ciekawych tekstur. W pokoju dziennym sprawdzi się masywny, drewniany stół w połączeniu z nowoczesnymi, metalowymi krzesłami. Barek z drewna o widocznych słojach czy industrialny stojak na wino to ważne elementy wyposażenia „man cave”. Do tego wygodna, duża sofa lub elegancki szezlong i chwile spędzone przed telewizorem uwiodą dyskretnym urokiem i przyniosą zasłużone wytchnienie.
Kuchnia Nawet najmniejsza kuchnia może być cool. Wystarczą ściany pokryte naturalnym tynkiem, szafki kuchenne z monochromatycznymi frontami, chłodna stal sprzętów gospodarstwa domowego – a dla bardziej zaawansowanych – kubki i talerze z nadrukami przedstawiającymi drzewa, liście czy ptaki. Do tego przewrotnie czarne ręczniki lub ściereczki i zabójczy efekt murowany! Jednak dla niektórych panów, jak wiadomo, kuchnia stanowi wielką niewiadomą. Tu z pomocą przyjdzie Westwing i cenne wskazówki, jak aranżować wnętrza w stylu cool country – z rozwagą i oszczędnie.
Małe mieszkanieOgraniczona przestrzeń, małe pomieszczenia, salon z aneksem kuchennym czy mieszkanie typu studio nie są żadnymi przeciwskazaniami do zastosowania stylu cool country. Niewielką przestrzeń można podzielić na „strefy funkcjonalne”, a każdą z nich zdefiniować i podkreślić elementem w tym stylu. Naturalny dywan pod drewnianym stołem – to już jadalnia, a miękka, owcza skóra przy fotelu – kącik relaksu.
Dla tych, którzy nie planują remontów, ale pragną dodać swojej przestrzeni nowoczesnego i jednocześnie przytulnego charakteru lista dodatków stylu cool country:
- Charakterystyczna owcza skóra
- Miękka poduszka w futrzanej poszewce
- Prosty stolik kawowy z naturalnego drewna
- Metalowa, industrialna lampa w kolorze czarnym
- Ciepły, wełniany koc
- Artykuły dekoracyjne w kolorach zielonym i niebieskim
Styl cool country spodoba się zwłaszcza tym, którzy cenią miejskie życie, ale lubią także być blisko natury. Połączenie pozornego chłodu z przytulnością to odpowiedź na męską potrzebę ciepłych, ale nieprzeładowanych wnętrz. To dowód na to, że przeciwieństwa się przyciągają!