2009.11.11// R. Staniec
Dzień 11 listopada 1918 r., w którym Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, uznawany jest symbolicznie za pierwszy dzień niepodległej Rzeczypospolitej.
Grób Nieznanego Żołnierza
Józef Piłsudski
Józef Pisłudski
Polacy wykorzystali niepowtarzalną szansę, aby móc odzyskać utracony byt państwowy. Jesienią 1918 roku wiadomo już było, że I wojna światowa przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Polacy po 123 latach zaborów, zaczęli przejmować suwerenną władzę wojskową i cywilną, tworząc zręby przyszłego państwa.
W 1937 roku oficjalnie ogłoszono ten dzień świętem narodowym. Jednak już od 1919 roku w wielu środowiskach patriotycznych, obchodzono 11 listopada jako Święto Narodowe. Od tego czasu, jest to jedno z najważniejszych świąt, obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.
Po II wojnie światowej władze PRL usunęły Święto Niepodległości z kalendarza. Środowiska narodowościowe nadal nieoficjalnie świętowały kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm Rzeczypospolitej przywrócił Polakom Święto Niepodległości.
Głównym punktem dzisiejszych obchodów, upamiętniających 91. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie odprawa wart połączona z apelem pamięci oraz złożeniem wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a także złożenie wieńców przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ceremonii udział wezmą prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.