2010.11.11// D. Pęgiel
11 listopada 1918 roku jest symbolicznie uznawany za dzień odrodzenia niepodległego państwa polskiego po 123 latach niewoli. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, a żołnierze niemieccy zaczęli na dobre wycofywać się z Królestwa Polskiego.
Po klęsce trzech zaborców w I wojnie światowej, Polacy - głównie za sprawą Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego - wykorzystali sprzyjający moment historii i odzyskali suwerenną władzę wojskową i cywilną, tworząc tym samym zręby przyszłego państwa.
Józef Piłsudski
Roman Dmowski
Ignacy Jan Paderewski
Mimo iż 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, już od 1919 roku w wielu środowiskach obchodzono ten dzień jako Święto Narodowe.
Po przejęciu władzy komuniści usunęli Święto Niepodległości z kalendarza, a na jego miejsce wprowadzili Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca – dzień podpisania Manifestu PKWN. Dopiero w 1989 roku Sejm Rzeczypospolitej przywrócił Polakom Święto Niepodległości.