2011.07.26// D. Pęgiel
"Dziennik Polski" poinformował, że na liście programu UNESCO "Pamięć świata", mającego chronić dokumenty i archiwa cenne dla ludzkości, znajduje się obecnie dziesięć obiektów z naszego kraju. Taki wynik daje nam pierwsze miejsce na świecie.
UNESCO powołało do życia program "Pamięć świata" dziewięć lat temu jako odpowiedź na spalenie Biblioteki Narodowej w Sarajewie. Od 1997 roku prowadzona jest lista niezwykle cennych dokumentów, archiwów, księgozbiorów.
21 Postulatów Gdańskich...
...oraz rękopisy Fryderyka Chopina...
...znalazły się na liście UNESCO
Na liście znalazły się m.in. Biblia Guttenberga, IX Symfonia Ludwiga van Beethovena, Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, dokumenty z wyprawy Amundsena na biegun południowy, wersja Koranu z 651 roku, baśnie braci Grimm, a nawet filmy braci Lumiere.
Aż dziesięć obiektów na liście pochodzi z naszego kraju. Tym samym wyprzedzamy m.in. Rosję i Austrię. Ostatnim polskim wpisem są dokumenty Biura Odbudowy Stolicy stanowiące zapis skali zniszczeń miasta w czasie II wojny światowej oraz powojennego podnoszenia go z ruin.
Oprócz archiwum BOS w zestawieniu UNESCO znalazły się również: akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku, rękopisy Fryderyka Chopina, tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 roku oraz mniej znane dokumenty.