2012.03.27// D. Kwiecień
Jest coś ważnego w tym, w jaki sposób mężczyzna wymienia uścisk dłoni. Inaczej witamy się z ojcem, inaczej z przyjacielem, a w jeszcze inny sposób podajemy rękę potencjalnemu klientowi. Co uścisk dłoni mówi o Tobie? Wszystko! Może on pokazywać ogromną pewność siebie, a może też sygnalizować skromność i strach. Chociaż pisaliśmy już kilkakrotnie o mowie ciała, uścisk ręki jest na tyle ważny, że postanowiliśmy zwrócić na niego szczególną uwagę.
Witanie się w ten sposób jest zapomnianą sztuką. Mężczyźni nie zdają sobie sprawy z jego znaczenia, a przecież jest to ważne. Przypomnijcie sobie jak witają się ze sobą przywódcy. Uściskają swoje ręce w sposób pewny i silny. Nie robią tego bez powodu. Słaby uścisk dłoni daje sygnał drugiej osobie, że nie mamy wewnętrznej siły i brak nam pewności siebie. Przywódcy nie wypada takim być.
Twierdzicie, że to Wam niepotrzebne, bo nie macie aż tak wielkich aspiracji, by stać się przywódcą jakiejś organizacji czy państwa? Jesteście w poważnym błędzie. Uścisk dłoni (tak jak każdy inny aspekt mowy ciała) ma znaczenie w wielu codziennych sytuacjach. Gdy znajdujecie się na rozmowie kwalifikacyjnej, to w jaki sposób uściśniecie dłoń rozmówcy, da mu opinię na Wasz temat. Jeśli wyczuje słabość, możecie mieć problem ze zdobyciem stanowiska, który wymaga samodzielności i podejmowania szybkich oraz poważnych decyzji.
Przeczytaj także: Mowa ciała - bądź otwarty i pewny siebie »Jak więc podawać dłoń? Należy to robić w sposób pewny, ale bez gwałtownych szarpnięć. Jeśli ktoś robi to zbyt długo i trzęsie naszą ręką jakby ubijał śmietanę, wywołuje to negatywne wrażenie i brak zaufania. Gdy podczas witania będziemy patrzeć się podłogę lub sufit, również nie pokażemy się z mocnej strony. Zamiast tego powinniśmy podarować drugiej osobie delikatny uśmiech i utrzymywać kontakt wzrokowy. Wtedy możemy być pewni, że zrobimy dobre wrażenie i odpowiedni grunt pod dalszą rozmowę.
Zapewne domyślacie się, że nieco inne reguły następują w sytuacji, w której witamy się z kobietą. Tu często mężczyźni mają problem. Boją się, że „zmiażdżą jej dłoń” i w efekcie to ona pokazuje się jako silniejsza. To żaden powód do dumy, prawda? Trzeba zachować umiar i nie bać się powitania z drugą osobą. Oczywiście zbyt silny ucisk na czyjejś dłoni sprawi wrażenie agresywnego i nieprzyjemnego. Gdy jednak nie będziemy pokazywać, że mamy moc jak drwal i postawimy na pewność siebie, wszystko wyjdzie bardzo dobrze!