Stajesz przed lustrem, łapiesz za grzebień i nagle zauważasz, że kondycja Twoich włosów pozostawia wiele do życzenia. Kosmyki wydają się przesuszone, osłabione, przetłuszczone? A może stały się matowe i wyraźnie brak im zdrowego, jedwabistego blasku?
Cokolwiek nie dolegałoby Twoim włosom – nie panikuj. Oto przed Tobą znane i sprawdzone sposoby na przywrócenie męskim włosom utraconego zdrowia i witalności. Zanim jednak przystąpisz do dogłębnej pielęgnacji i regeneracji swoich włosów, uprzednio radzimy pokusić się o … zdiagnozowanie powstałego problemu.
Jeśli Twoje włosy wydają się tłuste u nasady, natomiast ich końcówki są suche i łamliwe radzimy Ci przede wszystkim zainwestować w szampony lekkie, delikatne i naturalne – najlepiej wzbogacone wyciągami roślinnymi.
Po każdorazowym myciu głowy, u nasady włosów aplikuj niewielkie ilości odżywek przeznaczonych do włosów tłustych. W tym przypadku niezwykle ważną rolę odgrywa regularne podcinanie końcówek, zapobiegające ich rozdwajaniu.
Jeśli jednak pomimo systematycznego podcinania włosów końcówki nadal wymagają dogłębnej pielęgnacji, zastosuj preparaty przeznaczone specjalnie do ich pielęgnacji. Wyróżniające się dużą zawartością składników odżywczych i witamin, skutecznie zregenerują Twoje kosmyki, chroniąc przy tym włosy przed dalszym rozdwajaniem.
W ostatnim czasie zauważyłeś, że Twoje włosy coraz szybciej ulegają przetłuszczeniu? To znak, że najpewniej cierpisz na wzmożoną aktywność gruczołów łojowych. Nie zdziw się, jeśli dolegliwości też towarzyszyć będzie łupież. W takim przypadku radzimy Ci przede wszystkim częste mycie włosów.
Bez obaw, wbrew obiegowej opinii nawet codzienne mycie głowy nie jest w stanie zaszkodzić włosom – wręcz przeciwnie. Pamiętaj jednak, by podczas zabiegu skupiać swoją uwagę na myciu samych włosów i nie pobudzać dodatkowo gruczołów łojowych, co może nastąpić w wyniku zbyt intensywnego wcierania szamponu w delikatną skórę głowy.
Jakich kosmetyków używać do codziennej pielęgnacji? Przede wszystkim przeznaczonych do problemu włosów przetłuszczających, a najlepiej tych wzbogaconych w wyciągi z czarnej rzepy, aloesu, chmielu czy pokrzywy. Czego unikać? Wszelkiego rodzaju kosmetyków obciążających włosy czyli ciężkich odżywek lub tłustych balsamów bez spłukiwania.
Jeśli jednak jesteś fanem odżywek polecamy Ci stosowanie kosmetyków dodających włosom objętości, gdyż włosy przetłuszczające się częstokroć wykazują tendencję do szybkiego opadania. Dodatkowo raz w tygodniu możesz pokusić się o zafundowanie swoim kosmykom płukanki robionej z letniej wody z dodatkiem soku z połowy świeżo wyciśniętej cytryny, mającej na celu ściągnięcie gruczołów łojowych skóry.
Jeśli dodatkowo Twoje włosy są słabe, łamliwe i przerzedzone, z pomocą przyjadą Ci wszelkiego rodzaju preparaty stymulujące cebulki włosa i regulujące pracę gruczołów łojowych. Stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie wyciągi z rozmarynu, pokrzywy, malwy i aloesu (charakteryzujących się działaniem regeneracyjnym i wzmacniającym) powinny w krótkim czasie pomóc Ci w skutecznym wyeliminowaniu problemu.
A może jest wręcz odwrotnie? Zauważyłeś, że włosy stały się przesuszone, łamliwe, ostre i nieprzyjemne w dotyku? Bezpośrednią przyczyną problemu jest otwieranie się łusek włosowych co prowadzi do obniżenia poziomu wilgotności włosa. W takim przypadku pielęgnacja Twoich kosmyków powinna w dużej mierze skupić się na wygładzeniu oraz zapobieżeniu dalszej utracie wspomnianej wilgotności.
Polecane jest więc przede wszystkim stosowanie szamponów i odżywek o działaniu nawilżającym i regenerującym, wzbogaconych w prowitaminę B5 oraz proteiny, których obecność skutecznie poprawia kondycję włosów suchych. Godne polecenia są również specjalne maski nawilżające. Najważniejsze jednak, abyś podczas codziennej pielęgnacji swoich włosów unikał suszenia swoich kosmyków gorącym strumieniem suszarki i nie nadużywał zbyt silnych środków do stylizacji, gdyż ich nadmiar również może przyczynić się do przesuszenia włosów.
Umyłeś włosy, wysuszyłeś, ułożyłeś. Zadowolony przeczesujesz kosmyki ręką i już po chwili zauważasz, że Twoje włosy, zamiast trzymać posłusznie skóry głowy, „latają” na wszystkie strony.
Choć najszybszym i jednocześnie najprostszym sposobem na pozbycie się problemu jest po prostu przeczesanie włosów zmoczoną dłonią, w celu definitywnego rozwiązania problemu polecamy Ci codzienne stosowanie szamponów 2w1 czyli po prostu kosmetyku dodatkowo wzbogaconego zawartością odżywki. Skuteczne mogą okazać się także preparaty do stylizacji włosów takie jak m.in. żele, pianki czy niezastąpiony lakier do włosów.
Niestety, jednym z najczęstszych problemów z jakimi większości z nas przychodzi się zmagać, jest wypadanie włosów. Jeśli więc zauważyłeś, że Twoje włosy stają się przerzedzone radzimy Ci, przed zastosowaniem specjalistycznych środków, wypróbowanie domowych metod które przecież również mogą okazać się skuteczną bronią w walce z nadmierną utratą włosów.
Skutecznym sposobem jest chociażby energiczne nacieranie skóry głowy palcami, tuż po umyciu włosów letnią wodą. Głowę nacieramy aż do momentu w którym zaczniemy odczuwać charakterystyczne mrowienie. Taki masaż ma na celu pobudzenie mieszków włosowych, uaktywnienie gruczołów łojowych oraz zwiększenie krążenia krwi. Do masażu zalecane jest także użycie mleka kokosowego bądź olejku Amla.
Jeśli jednak domowe zabiegi nie przyniosą spodziewanych rezultatów, radzimy Ci sięgnąć do szerokiej gamy kosmetyków stworzonych specjalnie z myślą o problemie łysienia i nadmiernej utraty włosów.
Pamiętaj, że niebagatelny wpływ na zdrowie i kondycję włosów mają również Twoje codzienne nawyki żywieniowe oraz tryb życia. Stres, przebyte choroby czy dieta uboga w witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, z całą pewnością nie przyczynią się do poprawy kondycji Twoich włosów.
Zadbaj więc to, by w Twoim menu znalazło się miejsce na wypicie 1,5l nie gazowanej wody i zjedzenie przynajmniej jednego owocu dziennie. Zastąpienie tłuszczy zdrowymi warzywami, również powinno przynieść zadowalające efekty.
Artykuł przygotowany został przez Klinikę Handsome Men
www.handsomemen.pl