2010.01.05// A. Ścibiorek
Badania Amerykańskiego Instytutu National Safety Commission dotyczące picia kawy są dość zaskakujące. Zawsze było wiadomo, że kofeina zawarta w kawie ma działanie pobudzające i bardzo często to właśnie kawa lub jej pochodne są stosowane przez kierowców, by poprawić koncentrację przed wyruszeniem w trasę.
Ulubiony gorący napój...
...wielu osób...
...może być niebezpieczny
National Safety Commission odkryło, że kofeina może wpływać negatywnie na ocenę sytuacji i koordynację ruchową. Dawka ponad 250 mg może powodować zaburzenia tj.: niecierpliwość, nadmierna ekscytacja i chaotyczne myśli, czyli takie jakie występują po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyków. Stąd właśnie ostrzeżenie dla kierowców.
Oczywiście sprawa nie dotyczy jedynie picia kawy, ale również napojów energetycznych zawierających kofeinę. Zwykle jej ilość waha się w przedziale 30 do 60 mg - w zależności od pojemności napoju.
Najnowsze badania ukazują...
...negatywny wpływ kawy...
...na zdolność prowadzenia pojazdów.
Czy tak naprawdę wiemy ile kofeiny jest w kawie? Czubata łyżeczka tradycyjnej mielonej to ok. 100 mg kofeiny. W przeciętnym kubku parzonej kawy mamy ok. 80-150 mg. Kubek rozpuszczalnej to 60-100 mg. Prawidłowo zaparzone espresso zawiera ilość kofeiny porównywalną a nawet mniejszą, niż porcja rozpuszczalnej. Duże porcje kawy podawane w kawiarniach mogą zawierać więcej niż 250 mg.
Istnieje również dawka śmiertelna kofeiny. Jest to 25 g. Taka ilość może spowodować porażenie mięśnia sercowego i ośrodka oddechowego, a nawet zgon. Jednak spożycia takiej porcji nie musimy sie obawiać - musielibyśmy wypić ok. dwustu kaw.
Duża dawka kofeiny...
...może dawać skutki podobne...
...jak przy piciu alkoholu
Warto zatem zastanowić się, jaki wpływ na nasz organizm ma ten wspaniały czarny napój. Wszystkie doniesienia o wynikach badań naukowców należy odpowiednio interpretować i nie wpadać w paranoję. Na pewno jednak warto chwilę poświęcić na to, by zastanowić się, ile czy nie przesadzamy z "małą czarną".
Pyszna czarna kawa