2010.04.29// I. Rupa
Osoby cierpiące na choroby sercowo - naczyniowe nie powinny tłumić w sobie uczucia złości, ponieważ może to, aż trzykrotnie zwiększyć u nich ryzyko zawału oraz przedwczesnej śmierci!
Naukowcy twierdzą, że tłumienie złości może w chorych spowodować nawet śmierć. „Nie oznacza to jednak, że należy wyładowywać swoją złość przy każdej nadarzającej się okazji.” - wyjaśnia autor badań - doktor Johan Denollet z Uniwersytetu w Tilburgu, w Holandii.
Ludzie chorujący na serce...
...nie powinni tłumić w sobie...
...uczucia złości i gniewu
Zdaniem naukowca, najlepiej jest znaleźć pośrednie rozwiązanie i znaleźć sposób, by złość zmniejszyć do minimum. W swoich badaniach Denollet analizował, w jaki sposób odczuwana złość wpływa na stan zdrowia 644 osób, które cierpią na choroby tętnic wieńcowych. Obserwacje trwały około sześciu lat. W tym czasie 20 procent pacjentów miało poważne problemy sercowe, a 10 procent przeszło poważny zawał serca lub zmarło.
Trzeba rozwiązać nasz problem...
...i sposób, który pozwoli...
...zmniejszyć złość do minimum
Pośród uczestników badania, 27 procent osób stanowili ludzie, którzy charakteryzowali się większą podatnością na emocje negatywne, takie jak gniew czy lęk. Typ ten powstrzymuje się od wyrażania swoich myśli i odczuć w sytuacjach kontaktu z drugą osobą.
"Można powiedzieć, że jest to idealne połączenie predestynujące do odczuwania chronicznego stresu i napięcia, których wpływ może być negatywny" - mówi dr Denollet.
Zależność pomiędzy gniewem...
...a ryzykiem zawału...
...jest bardzo widoczna
Choć gniew i jego tłumienie miały związek z poważnymi problemami sercowymi, znikał on po wzięciu pod uwagę takich czynników jak ciśnienie krwi czy stopień zaawansowania choroby.
Zależność pomiędzy tłumionym gniewem, a ryzykiem zawału i zgonu jest bardzo wyraźna. Badacz zauważył też, że w grupie pacjentów z większą podatnością na emocje, ryzyko zawału i zgonu było, aż czterokrotnie wyższe!