Znane i nieznane dania z kuchni włoskiej
Popularna autorka Kuchni włosko-polskiej oraz polsko-włoskiej odkurza swoją miłość do Włoch i dzięki temu uzyskujemy bardzo atrakcyj ną, pełną kulinarnych ciekawostek, książkę o wszystkich smakach Italii. Kuchnie poszczególnych regionów różnią się między sobą, każd y z nich słynie z innej potrawy. Obok pizzy i spaghetti pojawią się przepisy na gnocchi, pasty, salsy, torte, minestre, carni, dolci . Przepisy opatrzone są komentarzem autorki, co stwarza niepowtarzalny klimat całej książki.
Ze względu na ukształtowanie Włoch, każdy z dwudziestu regionów kraju stanowi niemal odrębne państwo, z odmienną kulturą, kuchnią, b a, nierzadko nawet językiem? Inne są smaki i aromaty, inaczej przygotowuje się nawet te same dania. Chciałabym zaprosić państwa na k ulinarną wycieczkę do Włoch, unikając zatłoczonych szlaków turystycznych. Tematem książki jest tradycyjna kuchnia włoska, nierzadko już powoli zapominana. Najczęściej są to dania z kuchni ludzi ubogich, Włochy bowiem, choć tak piękne, są krajem trudnym i wbrew poz orom nie zawsze przyjaznym, a co za tym idzie, większość mieszkańców ciężko pracuje i nie obsypuje bogactwami. Klęski suszy i trzęsi enia ziemi stanowią realia włoskiego Południa, podczas gdy dostatnia, bardziej przynależna do Europy zachodniej niż południowej, Pół noc kraju wykształciła zupełnie inne przyzwyczajenia. Nierzadko jest to spuścizna germańskich i słowiańskich przodków. Natomiast po łudnie Włoch, niegdyś część Wielkiej Grecji, a następnie kolonia rzymska, arabska, francuska, hiszpańska a nawet szwabska, przynale ży bez reszty do prastarego regionu Morza Śródziemnego, także i pod względem kulinarnym.
Wybrane potrawy są w większości bardzo łatwe do przygotowania stanowią najlepszy dowód, że nawet w skromnej kuchni Włosi nie przesta ją być artystami?
Zwraca także uwagę specjalny stosunek do chleba. W kraju, gdzie każde ziarno zboża trzeba okupić ciężką pracą, nie pozwalano, aby zm arnowała się, choć okruszynka. Stąd tak wiele dań, pozwalających wykorzystać czerstwe pieczywo i to ze smakiem.
W ostatnich latach w naszych sklepach coraz bardziej dostępne stały się południowe warzywa? bakłażany, brokuły. Nawet fenkuły można kupić na ulicznym straganie za niewygórowaną cenę. Może więc warto by spróbować jak smakują? A jeśli tylko doprawimy je znakomitą ol iwą z pierwszego tłoczenia (extra vergine), a na talerzyk nałożymy sobie znakomite oliwki, to nawet w szarym polskim listopadzie bę dziemy się cieszyć słonecznym smakiem południa Włoch. - Małgorzata Caprari
- author: Małgorzata Caprari